Amerika Birleşik Devletleri Hakkında

Amerika Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri

 

           Amerika birleşik devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşan bir ülkedir. Amerika, BM Turizm Örgütü verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa’dan sonra dünyada en çok tercih edilen ikinci ülke konumundadır.

 

Amerika’ya seyahat etmek isteyenler Amerika vizesi almak zorundadırlar. Vize işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek sıkıntılar açısından süre kazanmak adına, işlemleri en az 2 ay öncesinden başlatmaları seyahate gidecek olanların kendi yararlarınadır. Çünkü Amerika vizesi almak çok da kolay bir işlem değildir.

 

Hafta ortası, yılbaşı, noel ve bayram dönemleri dışında Amerika uçak bileti daha uygun fiyata bulunabilir. Bu tarihlerde gitmek zorunda olanların ucuz uçak bileti bulmaları biraz zordur.

 

 Amerika’da Gezilecek Yerler

           Amerika’da gezilecek yerler kişinin ne görmeyi tercih ettiğine göre belirlenmelidir. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri oldukça büyük bir ülkedir ve yeterince zamanınız yoksa istenilen her yerin gezilmesi mümkün değildir. O yüzden amacınız keyifli ve sakin bir gezi yapmak ise San Diego’yu, sanatsal bir tur peşindeyseniz San Francisco’yu, şehir gezisi yapmak istiyorsanız San Francisco’ya New York’u da ekleyebilirsiniz. Deniz-kum tatili için Los Angeles’ı tercih edebilirsiniz. Gece hayatı beklentinizi de Las Vegas karşılayacaktır. Amacınız alışveriş yapmaksa New York doğru seçenek olacaktır.

 

Bunun dışında Golden Gate Köprüsü, Walt Disney World’s, Central Park, Times Meydanı, Mount Rushmore, Taos Pueblo, Big Sur, Universal Studios ve Six Flags, Grand Kanyon, Grand Central Station, Congaree National Park, Historic Downtown Beaufort, Old Sheldon Church Ruins, Swan Lake İris Gardens Amerika’da gezilecek yerler listesinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 Amerikan Yemekleri

En bilinen beslenme şekli Fast Food’tur. . Mangalda pişirilen domuz veya dana eti, crab cake(yengeçli bir yemek), damla çikolatalı kurabiye, Amerika’ya has yemek çeşitleridir. Kahve sıklıkla tüketilen içeceklerdendir. Elmalı turta, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve sosisli sandviç de sıklıkla tüketilen diğer yiyecekler arasındadır.

 

 Amerika Seyahati Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika gezinizde dikkatli olmanız gereken detaylardan biri park sorunudur. Otopark çok azdır. Olanlar da ücretlidir. O yüzden araç tercih etmeyin. Restoran ve taksilerde bahşiş zorunlu gibi bir durum. Mağazalarda gördüğünüz fiyat vergi hariç fiyattır. Vergi ödeme sırasında eklenmektedir. Çıkışta vergi iadesi gibi bir durum da söz konusu değil. Amerikalı biriyle konuşurken el teması yapmamaya çok dikkat edin. Hiçbir şekilde hoşlanmadıkları bir durumdur. Bu durumlara dikkat edildiği sürece, gezip görülmesi oldukça keyifli bir ülke olduğu da bir gerçektir…