Avustralya Gezi Rehberi

            Avustralya, güney yarım küredeki Okyanusya kıtasındadır. Hiçbir sınır komşusu yoktur çünkü büyük bir yüz ölçümüne sahip bir ada ülkesidir. Mayıs’tan Ekim’e kadar kış yaşanan bir iklime sahiptir. Dört bir yanı okyanus olan bu yer kendine özgü çeşitli hayvanlarıyla ünlüdür. Örneğin; kanguru. Diğer kıtalarla hiçbir bağı olmadığı için herkesin ilgisini çekecek farklılıkları vardır. Gezilecek yerler ve yemekler gibi.

 Avustralya’da Gezilecek Yerler :

 

-Kakadu Milli Parkı: Aborjinlere ev sahipliği yapan bu milli park UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Aborjinlerden kalan geniş bir kültürü barındırmaktadır.

-Cradle Dağı, Tazmanya: Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu dağ bir gölü ortasında barındırıyor. Genellikle doğa yürüyüşü sevenlerin sıklıkla tercih ettiği bir ortama sahiptir.

-Kanguru Adası: Huzur ve sessizliğin egemen olduğu ada yine insanlara mükemmel bir manzara sunmaktadır.

-Coorong Milli Park: En güzel kuş gözlem yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Birçok kuş çeşidini barındıran bu yer sadece kuşlarıyla da sınırlı kalmıyor. Geniş bir canlı dünyasına sahiptir.

-Cape York: Yemyeşil doğayı yine ayaklar altına seren bir yerdir. Upuzun bir nehrin ortasından geçtiği bu orman yine huzurun merkezlerinden biridir.

 Avustralya Yemekleri :

 

Okyanusların arasında bulunduğundan dolayı yemek tercihleri de genellikle deniz ürünleri olmaktadır. Deniz ürünlerinin çeşitliliği sayesinde de sağlıklı yaşam elbette ki kaçınılmazdır. Aynı zamanda da kilo aldırmaya çok meyilli yiyecekleri de oldukça mevcuttur. Örneğin; Tandoori kral karides, jumbo karides parti turtaları, incirli mavi küf kanguru salamı salatası, Fish & Chips gibi.

 

 Avustralya Vizesi :

Türkiye’de yalnızca Ankara’dan vizesi alınabilmektedir ve zorlu bir süreçtir. Vize ücreti biraz pahalıdır 800 TL ile 850 TL arasında bir ücreti vardır. Öğrenci veya turist vizesinin çıkma süresi işlemleri hallettikten sonra oldukça kısa bir zamandır. Avustralya vizesi genellikle 10-15 günde çıkabilen bir vizedir. Fakat uzun süreli kalmak isteyenlerin işi biraz zordur. Avustralya uçak bileti ise uzaklıktan kaynaklı aşırı meblağlara denk gelebilmektedir. Erken alınırsa 3000 TL ile 5000 TL gibi bir ücrete gelebilen biletler yakın zamana alınırsa 5500 TL’den başlayıp 15000 TL gibi rakamlarda olabilmektedir. Genellikle 2 aktarmayla yapılan uçuşlar 20 saat kadar sürmektedir. Aktarmanın saat aralığına göre ise bu varış saati daha da artabilir.

Avustralya Hakkında yazımıza burda ara veriyoruz. Devamı gelecektir.