Azerbaycan Gezi Rehberi

 

        

    Azerbaycan, Kafkasya’da yer alan başkenti Bakü olan bir ülkedir. Konum bakımından birçok ülkeye komşudur. Komşu olduğu ülkeler, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran’dır. Aynı zamanda da Türkiye ile de 17 km’lik sınır komşusudur. Bu çevredeki ülkelerde de olduğu gibi ılıman bir iklime sahiptir. Tarihi çok eski zamanlara dayanan bu ülke kültürel açıdan çok önemli bir kültüre sahiptir. Bu kültür Azerbaycan’a tarihi eser bakımından büyük bir zenginlik bırakmıştır ve gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şeyler bu kültürel hazinelerdir. Özellikle sanat kültürü çok gelişmiş olan bir ülkedir. Tiyatro ve opera gibi dallarda kökeni çok eskiye dayanmaktadır.

 

 Azerbaycan’da gezilecek yerler :

 

-Bakı Bulvarı: Hazar Denizi’nin yanında bulunan bu milli park çok geniş bir alan kaplamaktadır. Mükemmel bir manzaraya sahiptir.

-Kız Kulesi: Bakü’de bulunan bu mükemmel mimari eserin tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve eskiden Hazar Denizi’nin bu kuleye kadar ulaştığı bilinmektedir.

-Nizami Caddesi: İstanbul’un İstiklal Caddesi, New York’un 5. Caddesi ile benzerlik gösteren bu cadde Bakü’ye gelenlerin genellikle ilk durağı olmaktadır.

-Bakü Hayvanat Bahçesi: Bu hayvanat bahçesinin en önemli farkı, nesli tükenmekte olan hayvanları toplayıp yaşatma odaklı çalışan bir hayvanat bahçesidir. Ve burada daha önce görme fırsatı bulamadığınız nadir hayvanlarla buluşabileceğiniz eşsiz bir yerdir.

-Alev Kuleleri: Başkent Bakü’de bulunan zaten şehirde nereye giderseniz gidin uzaktan da olsa görebileceğiniz eşsiz rengârenk kulelerdir. Boyları 190 metredir ve bunlardan sıra sıra 3 tane bulunmaktadır.

-Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi: Tarih ve sanat açısından önemli bir yere sahip olan Azerbaycan, burada önemli sanat eserlerini sergilemektedir. Ayrıca da burası Azerbaycan’ın en büyük müzesidir.

 Azerbaycan Yemekleri :

Azeri mutfağında zeytinyağlı yemekler bulunmaz ve genellikle etli, sebzeli, sütlü yemekleri tercih ederler. Et yemekleri olarak; tike ve lüle kebabı ünlü kebaplarındandır. Umaç adında bir çorbaları vardır. Hamur işlerinden de en ünlüsü pışka adında bir tatlıdır. Türkiye’nin lokmasıyla benzerlik gösterir.

 

 Azerbaycan Vizesi :

Bazı ülkelere zorluk çıkartmadan yani vizeye gerek duymadan giriş izni verilmektedir. Ama bu ülkeler arasında olmayanlar büyükelçiliklerden Azerbaycan vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Yalnızca Ermenistan vatandaşının Azerbaycan’a girişi savaş durumu nedeniyle yasaktır. Azerbaycan uçak bileti ise en fazla 700 TL’ye varan fiyatlarla alınabilmektedir.

Azerbaycan Hakkındaki yazımıza burada ara veriyoruz. Devamı gelecektir.