Belçika Gezi Rehberi

Belçika Hakkında

Kuzey batı Avrupa’nın atlas okyanusuna açılan kapısı, çikolatanın başkenti Belçika krallıkla yönetilen federe bir devlettir. Eski çağlardan gelen tarihi, barok mimarisi ve turizmi ile pek çok turistin ve Brüksel’de bulunan birçok uluslararası kuruluş nedeniyle de devlet adamlarının uğrak yeridir.

 

Ilıman bir iklim yapısına sahip olan ülke yaz kış turistlerin boş bırakmadığı ve sadece 10 milyon nüfusu ile Felemenkçe ve Fransızcanın ana dil olarak konuşulduğu bu ülkeye gezi planlayanların başlıca bilmesi gerekenlerden bahsedelim.

 

 Nasıl Gidilir?

Avrupa Birliği üyesi olan ülke schengen vize rejimine tabidir ve ülkemizde yeşil, hususi pasaportlara vize muafiyeti varken umuma mahsus pasaport sahipleri bu vize rejimi ile ülke elçilik ve konsoloslukları vasıtası ile Belçika vizesi alınabilir. Alınacak bu vize takribi 90 gün geçerli olacaktır.

 

           Belçika vizesi alımından sonra yapmanız gereken direk veya aktarmalı uçuşlar yapan firmaların Belçika uçak bileti alarak Brüksel veya Brugge şehirlerindeki hava alanları kullanılarak tatile başlamak.

 

 Gezilecek görülecek neresi var?

Pek çok tarihi mirasa ve doğa alanlarına sahip Belçika gezilecek yerler başında tabi ki Brüksel geliyor. Başkent olan şehir de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında kraliyet sarayı geliyor. Yüz yıllar önce bataklık bölgesinin kurutulması sonucu şehirleşmenin başladığı Brüksel’ in Felemenkçe adının anlamı da buradan gelir. Sonrasında ise Grand palace meydanı. Avrupa’nın en güzel ve renkli meydanlarından olan burada pek çok tarihi bina yer alır özellikle de meşhur işeyen çocuk heykeli ile de turistleri kendine çeker.

 

Benelüks turlarının uğrak yeri olan şehir yaz aylarında da düzenlenen festival ve konserler ile de misafirlerine renkli ve unutulmaz anılar yaşatıyor. Özellikle Grand palace flower carpet festivali en önemli ve renkli olanıdır.

 

 Çikolatayı kim sevmez?

Avrupa’ nın çikolata başkenti olan şehir de bir de çikolata müzesi bulunuyor. Geçmişten gelen yöntemleri, eski imalat tarzlarını ve çikolataya dair her şeyi barındıran bu müzeyi gezmeden dönmeyin. Alacağınız her çeşit çikolatanın yanında Belçika yemekleri arasında tatlı kısmında bulunan waffle ana vatanında yemeden dönmeyin derim ben. Patates kızartması, midye ve çilek ise en çok tüketilen yiyeceklerdir.