Brüksel Şehir Rehberi

Brüksel Hakkında

Belçika’nın başkenti Brüksel, bataklık anlamına gelmektedir ve asırlar önce burası büyük bir bataklıktı. Mimari açıdan oldukça düzenli olan ve Paris, Amsterdam ve Lüksemburg’dan kolayca ulaşılabilir.

Bir iki günlük gezinin yeterli olacağı Brüksel gezisi size Benelux turları ile tur programlarında genelde sunulmaktadır. 1 ya da 2 gece konaklayıp Paris ve çevre ülkelere gidebilirsiniz.

AB için oldukça önemli bir ülke olan Belçika, küçük olduğu kadar kendine özgü güzellikleri olan bir ülke olmasına rağmen çok fazla zaman kaybettirmemekte.

Nerede Kalabilirsiniz?

Grand Place meydanı ve meşhur işeyen çocuk heykeli kentin özdeşleşmiş  simgelerinden biridir. Bu meydanı en iyi şekilde gezebilmeniz için merkezdeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Ancak pahalı bir bütçeniz olması gerektiğini belirtmem lazım. Bir AB şehri olarak oldukça pahalı konaklama fiyatları olsa da, ekonomik seçenekler bulmak da mümkün.

Nereleri Gezebilirsiniz?

Brüksel gezilecek yerler arasında başı çeken Grand Place Meydanı. Şehrin hareket noktası burası oluyor ve kafeler, restoranlar beliriyor.

Müzik Enstrümanları Müzesi ve Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi etkileyici eserleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kraliyet müzesinin yakınındaki Saint Jacques sur Coudenberg kilisesi de mutlaka ziyaret edilmeli.  Cinquantenaire Parkı, içinde şelaleler, birbirinden güzel bahçeler ve gölcükler bulunan bir cennet köşesi. 30 bin hektarlık bir alana kurulu.

Belçika  dünya çikolatasının en efsanevi lezzetlerinden olan meşhur çikolatası ile önemli bir yerdir. Gidip de çikolatalardan yememek olmaz. Bu nedenle Leonidas ya da Le Chocolatier Manon çikolatalarını denemeden dönmemelisiniz.

Danteli de oldukça özel olan Belçika’nın, açık antika pazarına da mutlaka göz gezdirmeniz gerekir. Birbirinden zengin antika ürünlerine ulaşabileceğiniz birçok pazarı vardır ve antika seviyorsanız mutlaka işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Yazmak ve gezmek güzeldir.