Bhutan Ülkesi Hakkında Gezi Rehberi

 

Himalayalar’ın arasında küçük bir ülkedir Bhutan. Tibet’in kızıl Çin ordusu tarafından işgali üzerine Hindistan himayesine girmiş, daha sonra bağımsız olmuştur.

Ülke, Hindistan’dan 8 Ağustos 1949’da ayrılmış. Butan’ın dikdörtgen biçimli bayrağı bir köşegen ile ikiye ayrılmış. Üstteki altın sarısı üçgen laik kraliyet gücünü, alttaki portakal renkli üçgen ise Budizm’i simgelemektedir. Bayrağın ortasında ise Butan’ı simgeleyen bir ejderha bulunmaktadır.

Aşağıdaki resimlerde ülke bayrağı gösterilmektedir.

Ülkenin coğrafi konumunu ele alırsak batısında ve güneyinde Hindistan’ın, kuzeyinde Çin’in yer aldığı Bhutan’ın coğrafî konumu 27-30 Kuzey enlemi, 90-30 Doğu boylamı üzerindedir. Ülkenin toplam yüz ölçümü 47,000 km² olup 1,075 km’lik bir kara sınırına sahiptir. Ülkenin sınırlarından 470 km’si Çin ile 605 km’si ise Hindistan’ladır.

Ülke, dağlık bir arazi üzerine kurulu  Ancak iklim çeşitlilik göstermekte Kuzey ovalarda tropikal iklim hâkim. Orta kısımdaki vadilerde kışlar soğuk, yazlar sıcak geçer. Himalayalar’da ise kışlar sert, yazlar serindir.

Aşağıdaki resimde Bhutan’da Himalayalar’ın eteğinde buzullar ve göller gösterilmektedir.

 

 

Ülkede birkaç verimli ova ve ağaçsız bozkır yer almakta. Ülkenin en düşük rakımlı yeri, Drangme Chhu (97 m) adındaki bölgedir. Buna karşılık en yüksek rakımlı noktası Kula Kangri’nin zirvesi olup tam 7.553 m’dir.

 

Ülkede kereste, alçıtaşı, kalsiyum karbür, hidro güç sanayileri yapılmaktadır. Ancak ülkede tarıma elverişli arazi hemen hemen yoktur. Ülkedeki tarıma elverişli alan oranı %2, otlaklar %6, ormanlık arazi %66 kadardır. Ülkedeki arazilerin sadece 340 km² kadarı sulanabilmektedir. Ülkede tüm yıl boyunca sert fırtınalar, yağış sezonu boyunca yaygın toprak kaymaları görülmektedir.

Ülke nüfusuna bakacak olursak 2006 sayımlarına göre 695.223 kadardır. Ülkenin %39,99’u 0-14 yaş arası; %56,05’i 15-64 yaş arası ve %3,96’sı 64 yaş üzeridir. Ülkedeki nüfus artış oranı %2,17’dir. Ülkede mülteci oranı çok düşüktür. Bhutan’da bebek ölüm oranı 108.89 ölüm/1,000 doğan bebek civarıdır. Ülkedeki ortalama yaşam süresi 52.79 yıldır. Bu oran kadınlarda 52.41 yıl, erkeklerde 53.16 yıldır. Ülkede ortalama her kadının 5.07 çocuğu mevcuttur. Ülkedeki AIDS oranı %0.01 den azdır.

Ülkedeki Butanlılar %50, Nepal kökenliler %35, yerli ve göçebe kabileler %15 oranda yer tutmaktadır. Ülkedeki din oranları Lama Budistleri %75, Hindistan ve Nepal Hinduları %25 şeklindedir. Ülkede Dzongka (resmi), Şarçopça, Bumthangca, Kurtopçe, Nepalce gibi diller konuşulmaktadır. Ülkedeki okur yazar oranı %42,2’dir. Bu oran erkeklerde %56,2, kadınlarda %28,1 kadardır.

Ülkenin yönetimi Resmi adı “Butan Krallığı”dır. Ülkenin yerel adı “Druk Yul (Barışçıl Ejderhanın Ülkesi)” olarak bilinir. Ülke yönetimi(belli bir ölçüde yumuşama olmakla birlikte) mutlak monarşi, ülkenin başkenti Thimphu’dur. Ülkedeki idari bölgeler aşağıdaki gibidir:

Ülkeyi ziyaret için gerekenler?

Ülkeye girişlerde ise bireysel girişler kabul ediliyor, fakat grup halinde giriş izni için Tourism Council of Bhutan, web sitesinden ayrıntılı bilgi almanız gerekebilir. Ayrıca ülkeye giriş sadece Hindistan, ne pal ve tayland sınırlarından yapılmakta olup Çin sınırı kapalıdır. Ülkeye giriş izni aldığınızda size bir tur programı da verilir ki buna tüm geziler, tüm konaklamalar ve yemek masrafları ile ülke içindeki tüm ulaşım dahildir. Ülkeye giriş demişken rahatsız olmamak için yılda 9000 turist kabul ediyorlarmış.

 

Uluslararası telefon kodu 975 dir. TV yayını olmayan bir ülke. Bhutan’lular Sabahtan akşamüstü 5’e kadar geleneksel kıyafetini giyilmesi zorunlu, bu saatten sonra, bütün bir gün kumaş, ekoseli bir kıyafetin içinde gördüğünüz kişiyi, bir anda kot pantolon ve tişörtle gezerken görmeniz biraz şaşırtıcı olsa da mümkünmüş. Ayrıca vatandaşlarının sağlıklarını korumak adına, tüm sigara ve benzeri tutun ürünlerini tamamıyla yasaklama kararı alan ülke. Tüm Restaurant, Mağaza ve otellere,17 Aralık 2004 itibari ile bu yasağı uygulamaktadır. Tütünü tamamıyla yasaklayan ilk ülke olarak tarihe geçmesi olası.

 

Mesela diyelim ki yeni bir ev inşa edeceksiniz uyulması gereken bazı kurallar varmış. Bu kurallar şöyle;

  • Yeni yapılan evin görünümü ve inşaatında kullanılan maddeler. (Geleneksel evlerden farklı olamaz diyor yani)
  • Bir bina da 3 kattan fazla olmazmış.

Ayrıca ilginç bir detay da şöyle Bhutan’daki evlerin hemen hemen hepsinin üzerinde, üzerine fiyonk bağlanmış penis çizimleri bulunmaktadır. ilk görüldüğünde turistlere garip gelse de, bu çizimlerin amacı eve bereket getirmesi içindir. Bhutan’da, bir çok Budist ülkede olduğu gibi dua bayrakları bulunmaktadır. Halk bu bayrakları olabildiğince yüksek tepelere koyar ki, bayraklar rüzgarda dalgalanabilsin. Bunun nedeni ise, bayrak ne kadar çok dalgalanırsa, kişinin bayrağı koyarken ettiği dua o kadar tekrarlanmış oluyormuş.

Nerede kalabilirsiniz?

Kalacak oteller olarak sizlere ufak bir araştırma sonucunda 2 Otel en uygun fiyat olarak görüntülenmekte. Yorumlarını okuyup detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 – Khamsum Inn

 – Wangchuk Hotel, Thimphu

Bu ilk yazımızla sizlere “Bhutan” ülkesini naçizane tanıtmaya çalıştık. Umarım beğendiniz.
Lütfen yorumlarınızda istek ve önerilerinizi belirtiniz..
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Yazmak ve gezmek güzeldir.