Atom Bombası Nereye Atılmıştır?

Atom Bombası Nereye Atılmıştır?

Yok, Edici Nükleer Silahlar

Atom bombaları, yüksek yok edici güce sahip nükleer silahlardır. Atom çekirdeğinin bölünmesi ve böylece yüksek enerji gücünün açığa çıkarılması prensibine dayanır. Oldukça geniş alanlarda önüne çıkan her şeyi yok edecek şekilde güçlü bir silahtır. Kısa sürede atıldığı bölgede ve yakınlarındaki tüm nesneleri yok eder. Sadece bununla kalmayıp uzun yıllar sürecek kalıcı hasarlar verir ve atıldığı bölge yaşama elverişsiz hale gelecek kadar zarar görür. Atom bombası kullanıldıktan sonra “radyoaktif serpinti” adı verilen kalıntı etkileri görünmektedir. Geniş alana yayılan bu serpintiler uzun süreli zararlara yol açar.

Tarihte ilk atom bombası nereye atılmıştır?

İnsanlık tarihinde kullanılan ilk atom bombası Little Boy (Küçük Oğlan) adı verilen, uranyum tipli patlayıcıdır. Japonya’ nın Hiroşima bölgesinde Amerikan güçleri tarafından kullanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonlarında 6 Ağustos 1945 tarihinde, sabah saatlerinde atılan bomba 150 bine yakın kişinin ölümüne neden olmuştur. Enola Gay isimli uçaktan bırakılmıştır.

Nagasaki Saldırısı

Hiroşima’ ya atılan atom bombasından üç gün sonra Fat Man (Şişman Adam) adı verilen nükleer patlayıcı Nagasaki kentine bırakıldı. Bu kez bomba plütonyum tipiydi. Kamuoyundan gizli şekilde geliştirilen bu silahların üretildiği bölgelerin yakınlarında, kanser ve engelli doğumlar gibi radyasyon temelli rahatsızlıkların baş gösterdiği kaydedilmiştir.

Amerika tarafından kullanılan bombaların zararları görüldükten sonra, ülkelerin nükleer silahsızlanma yoluna gitmesi gerektiği kararlaştırıldı. Nükleer silahlar, insanlığın yok olmasına kadar gidebilecek büyük zararlara yol açabilir. İnsan ırkını ve dünya yüzeyindeki bütün canlılığı ciddi anlamda tehdit edecek boyutta güçlü bir patlayıcıdır. 1968 tarihinde belirlenen Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması günümüzde de devam etmektedir. İnsanlık tarihinin en karanlık sayfalarından birinde yer alan atom bombası saldırıları, onlarca film, kitap ve belgesele konu olmuştur.