Çin’in Havası Neden Kirli? Çin Neden Bu Kadar Kalabalık?

Çin’in Havası Neden Kirli? – Çin Neden Bu Kadar Kalabalık?

Hepimiz günlük hayatımızda yaptığımız teknolojik alışverişlerde “Çin malı” ibaresini duyuyor ve görüyoruz. Orijinalleriyle neredeyse aynı özelliklere ya da görünümlere sahip olan bu ürünlerin ucuz olmasının sebebi ise hem kalitesiz malzemelerden üretilmesi, hem de çok fazla üretilmesi. Peki bir fabrikada hem kalitesiz ham madde kullanılırsa, hem de çok fazla üretim yapılırsa ne gibi dezavantajlar doğurur? İşte bu sorunun cevabı, Çin’deki hava kirliliğini açık bir şekilde gösteriyor.

 

Ülkede yaşanılan kum fırtınaları da hava kirliliğinin bir diğer önemli sebepleri arasında. Artık uçak kalkışlarına dahi engel olabilecek düzeye gelen hava kirliliği için 2006 yılından bu yana “yenilebilir enerji” alanında atılımlar yapan Çin hükümetinin de bu konuda pek başarılı olduğu söylenemez.

Her gün milyonlarca

aracın trafikte seyir halinde olması da Çin’in sahip olduğu nüfusu gösteren ve sürekli yükselen hava kirliliğini açıklayan en önemli etmenlerden bir tanesi. Dünya’nın en eski uygarlıklarından olan Çin’in bu denli kalabalık olmasında geç başlanılmış olan aile planlamasının etkisi çok fazla.

Özellikle Çin’in kırsal kesimlerinde erkek çocuğa verilen önemin çok fazla olması nüfus kalabalıklığına sebep olan kriterlerden bir tanesi. Bu bölgelerde doğan ilk çocuğun kız olması durumunda aile planlamasına ait yönergeler yok sayılabilerek ikinci, üçüncü, dördüncü hatta beşinci çocuklara izin verilmektedir.

Kısacası 1.5 milyara yakın nüfusun önemli bir kısmının bireysel araç kullanması, fabrikalardan salınan gazların kirlilik oranının kullanılan kalitesiz ham madde yüzünden kirli olması, ülke içerisinde sık sık baş gösteren kum fırtınaları gibi bir çok sebep, Çin’deki hava kirliliğini açıklıyor.
Bu hava kirliliğinden olumsuz yönde etkilenmemek için eğer planlarınız arasında Çin ziyareti varsa mutlaka yanınızda maske almalı, rahatsız olduğunuz anlarda maske takarak kendinizi korumaya çalışmalısınız.