Çok Okumak Mı Önemli Çok Gezmek Mi?

Çok Okumak Mı Önemli Çok Gezmek Mi?

Belki de hayatımızın birçok anında bu soruyla karşılaşırız: çok okumak mı önemli çok gezmek mi? Konuya hangisinin daha önce dâhil olduğunu öğrenmekle başlayalım.

Hangisi Hangisini Yarattı?

Çok okumanın faydalarını hepimiz biliriz. Bazen romanlar bizleri bilmediğimiz diyarlara götürür, gezdirir bizleri. Bilmediğimiz mekânlarda kimlerin yaşadığını anlatır. Hatta bazen bilmediğimiz dilleri bile öğretebilirler bize. Bazen bir ipeksi kumaşın yumuşaklığı saklıdır sözcüklerde, okurken hepimize hissettirir yazar. Ya da bir çölün kuraklığını okuruz, susamışlığımız olmuştur roman okurken. Bir küçük prensin, gezegenleri dolaşıp bizlere neler öğrettiğini hepimiz biliriz.

Okumanın faydaları

Okumanın faydalarını belki de ne kadar kaleme alsak anlatamayız. Çünkü okutulacak bir şeyler hazırlamak, gezmek ile edinilen bilgiden ötürüdür. Eğer küçük prens gezmese idi gezegenleri, bizlere öğretebilir miydi gerçekten onca dersi? Yazar eğer gitmemiş olsaydı çöle, anlatabilir miydi bize kuraklığını? Yaşar Kemal görmeseydi eğer Çukurova’ yı, hiç anlatabilir miydi bizlere İnce Memed ‘ in kahramanlıklarını, kurgulayabilir miydi gerçekten? Ahmet Ümit örneğin, İstanbul Hatırası kitabında İstanbul ‘ u bilmeden nasıl anlatırdı Altın Kapı’yı? Çok okumak elbette çok faydalıdır ama okura malzemeyi çok gezen oluşturur.

Yazarın konuları çok görmesinden, çok yaşayıp, tecrübe etmesindendir. Yazarların kurgularında bile gerçeklerden alıntılar vardır. Salt kurgunun var olması, gerçek hayattan zerre etkilenmeden yazılmış bir romanın var olması yani gerçek hayata en ufak benzerliği olmayan bir kurgunun var olması mümkün değildir. İnsanlar, çevrelerinde gördükleri her şeyden etkilenirler. Bu sebeple yazara malzeme konusu da çevresidir.

İster roman yazarları olsun ister masal yazarları olsun, okur kitlesi insan olacağından dolayı insanların yaşam tarzlarından esinlenmek zorundadır yazarlar. Hayatın içinden konular edinirler kendilerine. Onlara malzemeyi okumaktan çok gezmeleri oluşturur. İşte bu sebeple okumak önemlidir ama gezmek daha önemlidir.