Gezi Nedir – Gezi Çeşitleri Nelerdir

 

Gezi nedir?

Gezi; sözlük anlamı itibariyle, şehirler arası veya ülkeler arası yapılan seyahat demektir. Gezinin amacı; eğlenmek, görmek ve öğrenmektir. Bu seyahat günümüz teknoloji koşulları ile bir çok şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Tercih edeceğiniz gezi yöntemi; hava yolu, demir yolu, kara yolu, deniz yolu ile kolay ve maddi açıdan uygun bir şekilde gerçekleştirilebilir. Gezi esnasında, gezi yapılan mekanın özellikleri, insan yaşantıları, örf ve adetleri ve tabi ki gezilip görülen yerlerinin yazıya dökülme işlemine ise, gezi yazısı adı verilmektedir.
Gezgin Nedir?


Gezgin, gezi işlemini yapan bireye denir. Fakat aşağıda sıralayacağımız gezi çeşitlerini zorunlu veya maddi bir kaygı güderek yapanlar, gezgin değildir. Gezgin; gezi amacı ile yola çıkmış insandır.

Gezi çeşitleri nelerdir?

Bir çok gezi çeşidi vardır. Fakat hepsi, 2 ana kategori altında toplanmaktadır.

  • İç Gezi
  • Dış Gezi

İç gezi nedir?

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere, yasal sınırlar ile sınırları belirlenmiş olan bulunduğunuz topraklar üzerinde, yine aynı sınırda kalmak koşuluyla yapılan gezilere iç gezi denir. Halk dilinde; gezi maksadı ile şehir değiştirme olarak bilinir.

Dış gezi nedir?

Yine isminden de anlaşılacağı üzere, sınırları kanun çerçevesinde belirlenmiş olan bir toprak parçasından, sınırı geçerek farklı bir toprak parçasına geçmeye dış gezi denir. Kısaca ülke değiştirme veya yurt dışı seyahat olarak nitelendirilir.

Peki, bu 2 ana kategori altında diğer gezi çeşitleri nelerdir ve ne amaçla yapılır?

Diğer Gezi Çeşitleri

Sağlık nedeni ile yapılan gezi çeşitleri, teknolojinin gelişimine dayalıdır. İnternet aracılığı ile bulduğumuz kaliteli bir hastahane veya doktora ulaşabilmek için, sağlık gezisine çıkmamız gerekmektedir. Kolay ulaşımın vermiş olduğu imkanlar ile insanlar; kontrol, tedavi ve ameliyat amaçlı olarak sağlık gezisine çıkmaktadırlar.

İş nedeni ile yapılan gezi ise, tamamen maddiyat odaklı olup, kalıcı değildir. Ticaret veya görüşme yapıldıktan sonra, gezi amacı gerçekleştirildiğinden gezi sonlandırılıp geri dönülür.

Üst tarafta vermiş olduğumuz 2 diğer gezi çeşidi, en çok kullanılan gezi yöntemlerinden 2’sidir. Diğer gezi çeşitlerini maddeler halinde verip, açıklama yapmaya gerek duymadık.

  • Zoraki Gezi
  • Din Gezisi
  • Turizm/Tatil/Spor
  • Akraba Ziyaretleri
  • Doğal Afetler

Sizin de gördüğünüz üzere, bazı kategoriler gezi kelimesinin sözlük anlamını taşımamaktadır ama bir yerden bir yere seyahat etmenin adı gezidir. Gerçek gezgin, maddi kaygılardan arınmış, yola çıktığında tek amacı gezmek olanlara denir.