Güney Kore Neden Bu Kadar Zengin?

Güney Kore Neden Bu Kadar Zengin?

Bir önceki makalemizde Kuzey Kore ile Güney Kore’yi karşılaştırmak yerine bu iki ülkeyi de farklı makaleler altında inceleyeceğimden bahsetmiştim. İlk makalede fakir olan Kuzey Kore’nin neden fakir olduğunu anlatmaya çalıştım. Şimdi ise sıra zengin olan Güney Kore’de. Bu makalemde de Kuzey ile karşılaştırmak yerine Güney Kore’yi ayrı olarak ele alacağım.

Güney Kore’de yaşayan her insan, iyi bir eğitim hakkına sahiptir. Aldıkları eğitim sayesinde kendilerine bir dal seçerek, bu dalda yükselebilir, eğitimlerini tamamlayıp iş hayatına atılabilirler. İş hayatına atılmaları sonrasında da dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi kazandıkları para ile ev, araba veya herhangi bir hizmet satın alabilirler. Bu durum Güney Koreli gençler için mükemmel bir “teşvik” oluşturmaktadır. Hem çalıştığının karşılığını alacak olmalarını bilmeleri ve hükümet tarafından güvence altına alındıklarının bilincinde olmaları da Güney Kore ekonomisini canlı tutan en önemli özelliklerdendir.

Halkına sunduğu “özgür ticaret” vasıtasıyla hem halkının sadakatini, hem de güvenini kazanan Güney Kore hükümeti, özgür bir ticaret politikasını benimseyerek ekonomisini canlı ve ayakta tutmayı başarıyor. Kapsayıcı ekonomik kurumların ülkesinde barınmasına özen gösteren Güney Kore, bu sayede verimli bir ekonomiye sahip olmayı başarıyor. Verimli bir ekonomi olan ülkenin insanı da ne kadar verimli olabilirse, Güney Kore halkı da o kadar verimli bir şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Tüm bu farkları göz önünde bulundurduktan sonra; Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki bu uçurumsal ekonomik farklılığı tek cümleyle özetlemek gerekirse; Kuzey Kore’de yaşıyan halk; yaptıkları üretimlerin ve elde ettikleri gelirlerin büyük bir kısmının kamulaştırılacağını ya da vergi ile kesintiye uğrayacağını bildiği için verimli bir çalışma performansı gösteremiyorken, Güney Kore’deki özgür ticaret ortamı, Güney Kore halkının çok daha verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Bu da bir ülkenin ekonomisindeki insanların mutluluk ve refah düzeylerinin etki oranlarını açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.