Hamile Bir Bayan Tatile Çıkabilir Mi?

 

            Hamile bir bayan tatile çıkabilir mi? Anne adaylarının en çok merak ettiği ve ilgilendiği konulardan bir tanesidir. Bebek bekleyen anne adayların hamileliklerinin normal ve sorunsuz gitmesi durumunda anne adaylarının tatile çıkmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Doğum sonrasında anneleri yorucu bir zaman beklediği için doğumdan önce tatile çıkmak annenin dinlenmesi açısından daha iyi olacaktır.

 

Ancak hamileliğin ilk üç ayında düşük tehlikesi yaşanabileceği için anne adaylarının bu dönemlerde dikkatli etmesi çok önemlidir. Ayrıca anne adayları tatilde kendilerini yoracak veya bedenlerini zorlayan aktivitelerden de uzak durması gerekir. Ağırlıklı olarak dinlenebilecekleri bir tatil geçirmeleri daha faydalı olur. Eğer tatile hamileliğin 7. veya 8.aylarında anne adayları yorucu ve uzun süreli yolculuklardan kaçınmalıdırlar. Tatile çıkmadan önce de mutlaka doktorları le görüşerek, doktor onayı almalılar.

 

 Hamilelikte Tatil Mekânı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikte tatile çıkmak kadar tatil mekânı da seçmek çok önemlidir. Hamileliğin kaçıncı döneminden olursa olsun aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler hem annenin, hem de bebeğin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Eğer tatil planı yurt dışına ise gelişmiş ülkeleri tercih etmelerinde gerekir. Az gelişmiş ülkelerde tıbbı imkânlar yetersiz olduğundan dolayı mikrobik hastalıklar çok sık görülür. Bu da anne ve bebeği olumsuz yönde etkiler.

 

 Hamilelikte Tatile Uçakla Gidilebilir mi?

 

Hamileliğin ilk iki ayında uçak yolculuğunun anne adaylarını ve bebeği riske atacak bir yönü bulunmamaktadır. Ancak tam güvenlik açısından anne adaylarının doktorları ile görüştükten sonra uçak yolculuğu yapmalarında fayda vardır.

 

Hamilelerin son döneminde uçak yolculuğu yapacak olan anne adayları ise uçak şirketinin hamiler yolcular için uyguladığı uygulamalar hakkında bilgi edinmeleri gerekir. Son iki ayında ise doktordan izin belgesi alınır. Zaten anne adaylarına hamileliğin 36. haftasına gelindiğinde uçmasına izin verilmez. Hamilelik döneminde basınç değişiklikler su kesesinin patlamasına neden olduğu için küçük uçaklar hamileler için uygun değildir. .