Hem Dinlenip, Hem De Gezeceğim Bir Tatil Var Mı?

İnsanlar hem dinlenip hem de gezeceğim bir tatil var mı? Diye sorarlar. İn​​​​sanın kendini doğaya atması böyle bir soruyu cevaplar ama hemen bazı insanlar doğaya çıkmaktan korkarlar ve çekinirler. Bunun en önemli sebebi modern dünya diye adlandırdığımız hayat anlayışımızın bizi beton yapılar arasına hapsetmesidir. Doğada vakit geçirmek insanı fiziksel ve ruhsal açıdan şarj eder bunun sebebi insanın yaratılıştan buna uygun olmasıdır. Şöyle ki insanlar en baştan beri doğada vakit geçiriyorlardı.

Daha sonra modern dünya adı altında beton binalara girmemize kadar. Hepimiz köylerde yaşayan dedelerimizin, ninelerimizin hayatına baktığında onlar her zaman pozitif, enerjiktirler ve çalışkandırlar. Tembellik diye bir terim yoktur hayatlarında. Bunun böyle olmasının temel sebebi doğayla, hayvanlarla iç içe olmasıdır. İnsanlar o kadar çok alıştı ki şekilciliğe her şeyimiz kare biçiminde; evimiz, telefonumuz, arabamız, televizyonumuz, asansörümüz, hatta yolda yürüdüğümüz parke taşlar ve daha sayamadığımız bir sürü şey.

Doğada ise tam tersi her şey akıcı, farklı şekillerde ve enerjiktir. Örneğin çadırda kamp yapan biri sabahleyin erkenden kalkıp çadırından çıktığında direk hayatın içine girer. O temiz hava, cıvıltılar ve rüzgârın vücudunu okşaması insanı canlandırır çünkü her şey canlıdır insan eli yoktur etrafta. Doğada bir şeyler içmek, şehirde herhangi bir mekân da oturup bir şeyler içerek zaman geçirmekten kat kat iyidir. Hele ki doğada ateş başında sohbet etmek, bir şeyler içmek içerken ateşin yüzünü hafif hafif kızartması şehirdeki hiçbir şeye benzemez.

Doğa insana böyle güzel imkânlar sunar. Stres denen modern dünya hastalığını hayatınızdan kaldırır. Ayrıca o modern dünyamızın kapitalist tuzaklarına kapılmazsınız. Çünkü o beton yapıların arası insanın kendine helak edercesine kazandığı emeklerini hortumlayarak yok eder. Doğada vakit geçirmek ise tam tersini yapar insanın emeklerini tüketmez daha fazlasını verir. Doğada topladığımız meyveler, çeşitli otlar ve daha nice şeyler buna örnek gösterebiliriz. En önemli olanlar da bunlar değil midir zaten.