İslam’da Tatilin Önemi Nedir?

İslam Da Tatilin Önemi Nedir?

 

Kişi yaratılışı itibari ile ki buna Terim anlamıyla Fıtrat denir. Bu anlam çerçevesi içerisinde yaşar ve ömrünü tamamladıktan sonra çeşitli sebepler vesilesi ile vefat eder. İnsan bu hayatı çerçevesinde hayatın zorlu viraj ve etkilerinden dolayı yorulur ve dinlenmeye elbette ihtiyaç duyar. Tatil hakkında farklı yorumlar görmekte ve duymaktayız. Bu doğrultuda tatil konusuna İslam çerçevesinden bakacağız.

 

   Tatil yapmanın, İslam da tatilin önemi nedir? Sorusu ara sıra dile gelmektedir. İslam insan yararına ya Ahlak ve israf olmaması çerçevesinde, başkalarına zarar vermeden ve asıl amaç olan ibadet görevinin aksatılmadığı bir tatil çeşidine elbette olumlu bakar. Her insanın dinlenmeye, kendini yenilemeye, enerji depolamaya ihtiyacı vardır.

 

Bu doğrultuda en önemli faktör zaman israfı gibi örneğin koca bir yılı tatil ile ibadetsiz, kişinin tamamen dünya çerçevesinde hayata bakmasına İslam olumlu bakmaz. Çünkü kişinin hangi şartlarda olursa olsun önceliği ibadettir ve ibadetlerin amaçlarından, insana kazandırmak istediklerinden bir tanesi de israf yapılmaması ve israfın her türlüsünün, zamanın israfı, paranın israfı gibi israflara bakış açısı olarak İslam’ın karşı olduğunu belirtmemiz gerekir.

 

Bu karşılık seviyesi elbette ki kişiyi İslam’dan atacak, uzaklaştıracak seviyede değildir, sadece uygun yapılması gereken şudur diye seçenek sunar insana çünkü İslam’ın kitabı kuranı kerimde Dinde zorlama yoktur ve isteyen kişi iman eder isteyen kişi inkar eder ayetleri bulunmaktadır.

 

İsraftan uzak, ibadetleri terk etmeden, kişi hak ve özgürlüklerine zarar vermeden her Müslümanın her insanın tatil yapma hakkına bu çerçeveler dahilinde İslam olumlu bakar.

Zaten bu açıklamalarda görüleceği üzere İslam kişinin dinlenip, helal sınırlar içerisinde tatilini, dinlenmesini yerine getirmesine olumsuz bakmaz.

 

Tatilin çok çeşidi vardır kimisine göre tatil evinde geçirdiği dinlenme, kimisine göre gezmek, kimisine göre ise Otelde güzel bir tatil geçirmektir. Bunların tümünde belirttiğimiz gibi israf ve ibadet konularına dikkat edildiği taktirde İslam tatil konusuna olumlu bakar.