Kuzey Kore Neden Bu Kadar Fakir?

Kuzey Kore Neden Bu Kadar Fakir?

Bir çok internet sitesi konuyu Güney Kore ile karşılaştırma yaparak açıklasa da, ben her iki ülkeyi de farklı konularda incelemenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden öncelikle fakir olan Kuzey Kore’den başlayacağım.

Ülkedeki ekonomik düzenin neden yükselmediğine dair bir çok farklı teori bulunmakta. Ama ben biraz daha insancıl bir yaklaşım göstererek, olayı çok farklı bir boyuttan ele alacağım.

Şimdi, kendinizi 22 yaşında bir Kuzey Kore vatandaşı bir erkek olarak düşünün. Öğrenim hayatınızı tamamlayıp, okuldan mezun oldunuz. Bilgileriniz taze, kanınız hızlı, hevesiniz var. Tam iş hayatına atılsam mı diye düşünürken, bir de bakıyorsunuz ki 10 yıl (yazıyla: on yıl!) askerlik yapacaksınız. Bilinçli olarak yazıyla da yazdım ki kimse yazım hatası yaptığımı falan düşünmesin.

O kadar şey öğrendiğin tüm eğitim hayatının hemen sonrasında 10 yıl askerlik yaptığında hangi bilgin, hangi hevesin,  hangi arzun canlı kalabilecek ki? İşte Kuzey Kore’de baş gösteren sefilliğin, fakirliğin en önemli sebebi bence budur. Hayatına yeni başlayacak, hevesleri, arzuları ve hedefleri olabilecek gençleri 10 yıl askerlik yapmaya zorlarsanız, 10 yıl sonunda elinizde sadece nefes alan insanlar kalır.

Ülke içerisinde yetersiz kitap sayısı olması, her şeyin katı bir disiplin ile yönetiliyor olması, internetin dahi yasak olması, birikim yapmış olsan bile elde edebileceğin şeylerin sınırlı olması gibi daha onlarca hatta belki de yüzlerce sebep sayabilirim size Kuzey Kore’nin neden fakir olduğu ile alakalı. Tüm bu sebeplerin devamında da ülkede standartları ve kalitesi olan bir borsa yerine karaborsa hakimiyet gösteriyor.

Her ne kadar yapılan resmi törenlerde Kuzey Kore zenginlikleri ile tanıtılıyor olsa da, gerçekler medyaya gösterilenlerden çok farklı. Zira Kuzey Kore’de gazetelerin de devletin izin verdiği alanlarda okunduğunu göz önüne aldığımızda bu bilgilerin ne kadar inandırıcı olabileceğini de daha net bir şekilde görebiliyoruz.