Rusya Neden Bu Kadar Büyük?

Rusya Neden Bu Kadar Büyük?

İlkokulda ilk defa dünya haritasını gördüğüm günden beri merak ederim bu sorunun cevabını. Neredeyse Avrupa’dan büyük olan Rusya’nın neden bu kadar büyük olduğunu gittiğimde daha iyi anladım. Sizi hiç yormadan kısa bir cevap vermem gerekirse bu cevap; “abi oralar hep buz ya” olur.

Rusya halkının dahil uğramadığı, ayak basılmamış topraklara sahip olan Rusya’da tam 41 adet milli park, 23 adet de UNESCO Dünya Mirası bulunuyor. Gezi tavsiyelerini bir kenara bırakıp biraz sayısal bilgi ile Rusya’dan bahsedecek olursak da; tam 17 milyon kilometre karelik büyüklüğü ile dünyanın en geniş topraklarına sahip olan Rusya, gezmeye doyamayacağınız güzellikte. Türkiye’den geldiğiniz için vücudunuz benimki gibi sıcak iklime alışkın olduğundan, her mevsimde Rusya’da üşüyebilirsiniz. Bu yüzden Rusya’ya gelirken mutlaka sıkı bir şekilde giyinmenizi ve valizinizi kalın kıyafetler ile doldurmanızı tavsiye ederim.

Bu kadar büyük bir ülkeyi nasıl gezeceğim” diye düşünüyorsanız da merak etmeyin, Rusya’nın neredeyse yüzde sekseni buzlardan oluştuğu için sadece yüzde yirmilik bir kısmını gezebileceksiniz. Bu yüzden diğer ülkelere yapacağınız seyahatler gibi standart bir gezi olacaktır. Tabi ki üşümek dışında.

Tüm bu coğrafi etkileri bir kenara bıraktığımızda tabi ki Rusya’nın bu kadar geniş bir toprak alanına sahip olmasında bir çok siyasi sebep de bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş dönemlerinde elini ayağını Kırım’dan çekmesi sonrasında  tüm gücüyle büyümeye çalışan Rusya (o zamanki ismiyle Sovyetler Birliği), soğuktan sıkılıp, sıcak denizlere inmek amacıyla güneyinde yer alan tüm beylikleri, hanlıkları kendi toprağına katarak büyümüşte büyümüş. E kuzeyde yer alan toprakların büyük bir kısmı da buzla kaplı olduğu için Rusya’dan fazla pek taliplisi de çıkmamış. Hal böyle olunca da Rusya 17 milyon kilometrekarelik bir alana yayılmış.

Yazımı bitirmeden önce ilginç bir bilgi daha vereyim, 1800’lü yılların sonunda Rusya Alaska’yı 8 milyon dolara yakın bir para karşılığında Amerika’ya satmış. Sizin anlayacağınzı adamlarda toprak o kadar çok fazla ki, satmaya bile başlamışlar.

Yazmak ve gezmek güzeldir.
Rusya Neden Bu Kadar Büyük?