Yabancı Dil Öğrenmenin Kişisel Gelişime Katkıları Nelerdir?

Yabancı Dil Öğrenmenin Kişisel Gelişime Katkıları Nelerdir?

 

Bir veya daha fazla dil bilen insanlar toplum içinde her zaman daha fazla öz güvene sahiptir. Toplum tarafından daha çok saygı duyulan kişilerdir. Öğrenme ilk olarak anne karnında başlar. Ebeveynlerimizden gelen ve çevreden alınan bilgiler ve daha sonra toplumsal çevreyle birlikte çevremizdeki her şeyi algılanmaya ve öğrenmeye başlıyoruz. Bu durum yetişkin insan olana kadar devam eder. Yetişkin bir birey olduğumuzda mesleğimize ve hayata dair birçok bilgi öğreniriz.

Doğumumuzdan itibaren bilinçli ya da bilinçsiz olarak birçok bilgi öğreniyoruz ve kişisel gelişim içsel bir şekilde devam ediyor. Yabancı dil öğrenme isteği de bu yüzden ortaya çıkıyor. Yeni bir dil öğrenmek ulusal kariyerimiz ve kişisel gelişimizde de büyük rol oynuyor. Nasıl ki yeni bir yaşam alanını yeni bir iş veya yeni bir ruh halimize etkiliyor ve vizyonumuz yükseltiyorsa yeni bir dil öğrenmek de kendimizi daha iyi hissetmemizi hayatı olan bakışınızı değiştirmemize yardımcı olur.

 

Yeni bir dil öğrenmek beynimizi geliştirir problem çözme yeteneğini artırır. Tüm kişisel problemlerimizi daha iyi algılar ve daha kolay çözüm buluruz. Birden fazla dil bilmek zihinsel hesaplama ve daha çok birçok hayatı konuda hafızayı güçlendirir ve dikkatimizi artırır. Aynı anda daha çok işe odaklanmayı ve beklenmedik durumlara daha kolay adapte olmamıza yardımcı olur. Dünyaya bakış açımızı değiştirir ve dünyaya kendi kültürümüz gözünden değil başka kültürleri de algılamamızı sağlar.

 

Ana dilimizi geliştirir ve kişisel anlamda geliştirir. En iyi sunum yapan insanlar yabancı dil bilen bireylerden çıktığı onaylanmıştır. Hayatımıza yeni kapılar açar yeni bir iletişim kabiliyeti güçlendirerek farklı kültürlerden farklı arkadaşlıklar kurmamızı sağlar. İş kariyerimizde daha yüksek kariyer basamaklarında çıkıp maaşımızın artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yeni kariyer fırsatları elde edip dünya çapında çalışabiliriz.