Saraybosna Şehir Rehberi

İnsanlık dramının yaşandığı Saraybosna, aynı zamanda Osmanlı mimarisinin de merkezidir. 1990’lı yıllarda büyük bir yıkım ve trajedi yaşanmış olan ülke, Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, Miljacka nehri kıyısına kurulmuştur ve oldukça kalabalık bir şehirdir. Bosna Hersek şehrine gidebilmek için 60 güne kadar vize istenmemektedir. Bu nedenle yurt dışı gezilerine başlamak için en ideal seçenektir.

Ben bahar aylarında gitmeyi tercih ettiğim bu ülkenin doğasını ve temiz havasını çok sevdim. Kışın -20 derecelere kadar düştüğü için epeyce üşüyebilirsiniz.

Nerede Kalabilirsiniz?

Direkt olarak uçak seferleri bulunan ülke oldukça küçük olduğundan birçok yere yürüyerek bile gidebilirsiniz. Konaklamak için de merkez olan Başçarşı bölgesini tercih edebilirsiniz.

5 Euro’dan başlayan fiyatlarla konaklayacağınız birçok farklı seçeneği bulunan bu merkezde her bütçeye uygun bir seçenek vardır. Hosteller, ekonomik oteller bu bölgede oldukça ekonomiktir.

Nereleri Gezebilirsiniz?

Saraybosna gezilecek yerler arasında yer alan tarihi yapılar oldukça etkileyici. Her yere yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim.

Hem doğanın güzelliklerini seyredersiniz, hem de her adımında tarih kokan mimari yapıları yakından inceleyebilirsiniz. Başçarşı Mimar Sinan’ın eserlerinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir.

1.2,3 ve 5 numaralı tramvaylar Başçarşı’dan geçmektedir. Yaşam Tüneli savaşın tüm soğukluğunu hissetmek isteyenler ve o dönemden kalan eserlerle dolu olan müze. Bir evin altında bulunan bu alanın dışında eski Boşnak bir askerin de çalıştığını göreceksiniz.

Mostar’a gitmek ve Müslüman nüfusun yaşadığını yeri görmek isteyenler ise 2.5 saatlik bir otobüs yolculuğuyla bu bölgeye ulaşabilirler.

Çarşı çevresinde gezeceğiniz en önemli yerler Beyaz Tabya, Latin Köprüsü ve Sarajevo Katedrali olarak tercih edilebilir. 3-4 günlük bir zamanda gezebileceğiniz Saraybosna, oldukça ekonomik bir ülke olduğundan bütçenizi zorlamayacaktır.

Yazmak ve gezmek güzeldir.