Çin Halk Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında

 

Dünyanın dörtte bir nüfusunun olduğu Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın en büyük ekonomisine ve ticaret hacmine sahip ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. 1,5 milyardan fazla nüfusu ile dünyanın yarısına ürettiği ürünleri satan Çin dünya ticaret piyasasına yön veriyor artık. Çin Halk Cumhuriyeti çok büyük bir coğrafyaya sahiptir. Peki, Çin Halk Cumhuriyetine nasıl gidilir? Nereleri gezilir? Çin’de ne tür yemekler yenilebilir?

 

 ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NE NASIL GİDİLİR?

 

           Çin vizesi ülkemizden gidenler için bir aylık muafiyet fırsatı sunuyor. Yani Çin’e gezmeye gitmek isteyenlere bir ay süre ile kısıtlı olmak üzere vize almadan gitme imkanı sunuluyor. Sadece konsolosluğa müracaat ederek turist olarak gidileceğinin belirtilmesi sonucunda Çin’e vize muafiyeti ile rahatça gidilebilir. Çin uçak bileti almak isteyenlere haftalık bir kaç sefer yapıldığını söylemek gerekir. Bu sebeple rahat şekilde Çin’e uçak bileti bulunabilir.

 

 ÇİN’DE GEZMEK İSTENECEK YERLER

           Çin de gezilecek yerler coğrafyası ile orantılı oranda artıyor tabi ki. Guangxiao Tapınağı, Chen Clan Akademisi, Altı Banyan Ağacı Tapınağı, öncü liderlerden olan Sun Yat-sen Anıtı, simge yapılardan birisi olan Kanton Kulesi, Çin’in alışveriş merkezi olarak görülen Beijing Lu Caddesi, liman adası olan Shamian Adası, Roma katolik kilisesi olan Shishi Katolik Katedrali, 1380 yılında yapılan Zhenhai Kulesi, en eski camilerden biri olan Huaisheng Camii, 120.000 metrekarelik alanda inanılmaz yeşilliklere sahip olan Yuntai Bahçesi, ünlü Lotus tepesi, Cennet geçidi ve daha fazlası tatilcilerin gezmesi için hazır bekliyor.

 

 ÇİN YEMEKLERİ

Tarihin en eski medeniyetleri arasında ilk üçte yer alan Çin Halk Cumhuriyeti bu nedenle kültürel olarak, damak tadı olarak inanılmaz bir geçmişe sahip. Çin’e giden tatilciler için Çin yemekleri arasında Ginseng çorbası, Çin mantısı, sen chuan, baharatlı ve erişteli tavuk çorbası, tatlı ekşi soslu çıtır tavuk, papaya salatası, tatlı patatesli wonton, altın başak otlu tavuk, kerevizli Çin pilavı, turplu hoisin soslu sandviç, Asya makarna salatası, Çin çorbası ve Çin usulü kızarmış pilav yer almaktadır. Çin başlı başına bir medeniyet ve kültür oluşturmaktadır dünya üzerinde.