Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka Hakkında

 

Soğuk iklimin açık tenli sıcak insanlarının yaşadığı şirin bir ülkedir. Burada herkesi beyaz tenli görmeniz normal. Çünkü Avrupa’nın soğuk iklimi yaşayan ülkelerinden birisi Danimarka’dır. Fakat mimari dokusu, yemyeşil iklimi, müzeleri, tarihi eserleri ile gezilmesi gereken ülkelerden birisi. Her alanında kendi özünü korumuş bir dokuya sahip olan Danimarka gezgincileri kendisine devamlı çekmeyi başarıyor.

 

 DANİMARKA’YA GİTMEK İÇİN VİZE VE BİLET

 

Danimarka’ya turist olarak gitmek için Danimarka konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekir. Danimarka vizesi için 10 yıldan eski olmayan pasaport, en az iki adet boş sayfa olacak şekilde, başvuru formu, biometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ekonomik duruma dair resmi evraklar gereklidir. Vize işlemleri kısa sürede sonuçlandırılıyor. Turist olarak gitme konusunda sıkıntı bulunmuyor Danimarka ülkesinde. Danimarka uçak bileti konusunda da oldukça rahattır. Haftalık birçok kez Danimarka ülkesi uçuşları ile isteyenler kolayca ulaşabiliyor bu ülkeye.

 

 DANİMARKA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Başta bahsettiğimiz gibi Danimarka da gezilecek yerler arasında ilk sıraları tarihi eserler, mimariler ve müzeler alırken, uçsuz bucaksız bir yeşillik ve tabiatta gezginlerin uğrak adresleri haline gelmiş durumda. Tarihine sahip çıkanların yaşadığı Nyhavn bölgesinde gezinti yapmadan, Louisiana modern sanat müzesini, Moesgaard müzesini, Aros Aarhus sanat müzesini görmeden Danimarka’dan çıkmamak gerekir. Danimarka’da diğer gezilecek yerler arasında tercihlerinizi Tivoli Bahçeleri, Frederiksborg kalesi, Kurtarıcı kilisesi, Rosengborg kalesi, Grenen Skagen sahilini, Den Gamle By ulusal açık hava müzesi, Christiansborg sarayı, Roskilde katedrali, Kronborg kalesi, Egeskov şatosu, Öresund köprüsü, Rubjerg knude deniz feneri, Kopenhag operasını gezmekten yana mutlaka kullanın.

 

 DANİMARKA’DA NE YENİR?

Danimarka kendi kültürünü barındırdığı gibi yemek kültürünü de korumuş ve günümüze kadar getirmiştir. Danimarka’ya yolunuz düşer ise Danimarka yemekleri arasında somonlu Danimarka kanepesi, fegidala, reje setkt, Danimarka çöreği, kup Danimarka, Danimarka usülü salatalık, üzümlü lokma, tarçınlı Danimarka çörekleri, Danimarka pastası, Danimarka usulu peynirli pirinç pilavı, Danimarka dana eti sarması, çilekli danish bulunmaktadır. Eğer Danimarka’da damağınıza uygun bir şeyin olmayacağınızı ve aç kalacağınızı düşünürseniz kesinlikle yanılmış olursunuz. Danimarka’yı gezi listenize almayı unutmayın.