Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Kendine has doğal güzelliği ile son yıllarda uluslararası turizmin göz bebeği haline gelen Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’deki Hispanyola adasında yer alan güzel bir ülkedir.

 

Porto Riko’nun hemen batısında, Küba ve Jamaika gibi ülkelerin doğusunda yer alan Dominik Cumhuriyeti, bölgenin çok rağbet gören turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

 İklim Koşulları

Resmi adı Republica Bolivariana de Venezuela olan ülkenin ismi Türkçede Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti anlamına gelmektedir.

Tropikal iklimin hakim olduğu Dominik Cumhuriyeti, sıcaklığın yıl boyunca bölgesel olarak farklılık gösterdiği bir bölgede yer alır. Yaz mevsimi sıcak olan ilkede Ekim ve Mayıs dönemleri yağmurlu geçer. Ayrıca yılda iki dönem yoğun kasırgaların da yaşandığı bilinmektedir.

 

 Gezilecek Yerler

 

Dominik Cumhuriyeti, son yıllarda Türkiye’den de pek çok turistin gözde tatil yerlerinden biri haline gelmiştir. Dominik gezilecek yerler fazlasıyla çeşitlidir. Bavaro Beach, Isla Saona, Macao Beach gibi plaj turizmine açık olan yerlerin yanı sıra, Ozama Kalesi, Alcasar de Calon, Parque Colon, Fray Anton anıtı gibi tarihi açıdan zengin bir gezi seçkisi de sunmaktadır. Ocean World Macera Parkı ve yerel casinolar da gezintilerine renk katmak isteyen turistlerin tercihi olan mekânların başında gelmektedir.

Turistlerin ilgisini çeken bir diğer unsur ise Dominik mutfağının kendine has zenginliğidir. Dominik yemekleri söz konusu olduğunda tatmin edici bir seçkiye sahip. Özellikle kahvaltılarda peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu” geleneksel anlamda en çok tercih edilen yemektir. Sancochu ile birlikte pirinç, muz, et ve fasulye ile birlikte servis edilen La Bandera Dominicana, gezginlerin başat tercihleri arasındadır.

 

 Dominik Vizesi

 

           Dominik vizesi alabilmek kolaydır. Genellikle 30 gün süreli alınsalar da bu süreyi uzatmak mümkündür. Dominik vizesi süresinin uzatılabilmesindeki koşullardan biri vatandaşların en az 2 ay geçerli pasaporta sahip olmalarıdır. Ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nde ayrılırken 20 dolar tutarında bir çıkış vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bu vize kimi zaman doğrudan talep edilirken kimi zaman da Dominik uçak bileti fiyatlarına da dâhil edilebilmektedir.

Dominik Cumhuriyeti – Cumhurbaşkanlığı Sarayı

 

 Yolculuk Süresi

DominikTürkiye arası 9386 km olarak belirtilmiştir. Bu da 13 saat 24 dakikalık bir uçuş süresine tekabül etmektedir.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi yazımıza burada ara veriyoruz devamı gelecek diyoruz.