Ekvador Gezi Rehberi

Ekvador Hakkında

 

Ekvador La Costa, La Sierra, El Oriente adında 3 temel bölgeden ve Region İnsular adındaki bir adadan oluşan bir Güney Amerika ülkesidir. Resmi dil İspanyolcadır.

 

Ekvador, Ekvador vizesi konusunda oldukça esnek davranan ülkelerdendir. 90 güne kadar kalış süresi şartlarında Ekvador vizesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Ekvador oldukça uzak bir ülke olduğundan Ekvador uçak bileti ucuz bir bilet değildir. Aktarmasız uçuş imkanı olabilse dahi 16,5 saat süren yolculuk süresi aktarmalı uçuşlarda daha da uzun sürmektedir. Madrid ve Amsterdam üzerinden Ekvador’a ulaşabilmek mümkündür.

 

 Ekvador’da Gezilmesi Gereken Yerler

Dağcılar için muazzam bir yerdir Ekvador. Muazzam görüntüsü ve ünlü yanardağları ile dağcılar için bulunmaz bir nimettir denilebilir.

 

Yanardağları dışında Şirket Kilisesi, San Francisco Kilisesi ve Cizvitler Kilisesi, Ulusal Yemin Bazilikası, La Alameda Parkı, Cotopaxi Milli Parkı, Zirvesinde restoran ve kafelerin bulunduğu dünyanın en yüksek teleferiklerinden Teleferio, Yasuni Milli Parkı, Cuenca Katedrali, El Panecillo Tepesi, Dev kaplumbağaları ile ünlü Galapados Adaları, Sumaco ve Napo Milli Parkı, Kara kaplumbağa koyu, Itabaca Kanalı, Guayaquil Büyükşehir Katedrali, Otavalo Ekvador da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Quito’daki ekvator çizgisi de görmeden dönülmemesi gereken detaylardan…

 

 Ekvador’da Ne Yenilip İçilmeli?

Dünyanın en lezzetli muzları ve kahvesi Ekvador’da olduğundan denenmesi gereken lezzetlerdir. Portakal ile domates arası şeklinde tabir edilebilecek naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya meyvelerinden tüketebilirsiniz. Patatesin envai çeşidi bulunduğundan patates severler için bir cennettir Ekvador. Çoban çorbasını içmeniz tavsiye edilir. Ekvador, iklim çeşitliliğinden ötürü her türlü meyve, sebze ve deniz ürünlerinin bolca yetiştiği bir ülkedir. Deniz ürünleri de mutlaka tüketilmelidir.

 

Bol baharatın kullanıldığı Ekvador yemekleri içerisinde en ünlüleri patates püresi soğan ve pişirilmiş peynirden yapılan llapingachos, taze çiğ balıktan yapılan ve baharatlı bir yemek olan ceviche, mısır, fasulye ve patatesten yapılan soğanlı bir yemek olan locro, mısırın kaynatılması baharat ve soğan kullanılarak yapılan humitas ve mısır ya da muz yaprağına sarılan malzemelerin pişirilmesiyle yapılan tamales ve tadı tavuğu andıran küçük fare görünümlü bir hayvanın pişirildiği cui yemeğidir.