Annelik Doğuştan Mıdır?

Annelik Doğuştan Mıdır?

Hayatın bize armağan ettiği çok fazla mucizeler vardır. Ama bunların en önemlilerinden biri anne olmaktır. Anneliği tatmış her bireyin söylediği gibi bu kesinlikle Allah’ın verdiği bir mucizedir.

 

Annelerimizin bazı durumlarda bize söylediği bir şey vardır; ‘Anne olunca anlarsın diye’. Biz de düşünürüz anne olunca ne değişebilir ki anlamaya çalışırız. Anne adayları 9 aylık hamilelik döneminden sonra bebeklerine kavuşurlar ve bazı anneler ilk bebekleri olmalarına rağmen daha önce birden fazla çocuk büyütmüş gibi çok bilinçli ve iyi bir anne olur. Bu şaşırılacak bir şeydir.

 

Annelik doğuştan mıdır?    Aslında bu olabilir hayvanlarda bazı içgüdüsel davranışlar var olduğu gibi dişiler için de annelik duygusu doğuştan olabilir. Belki de hamilelik boyunca içindeki o minik canlıyla arasında bir bağ oluşur ve onun için elinden gelen her şeyi yapar. Onunla ağlar, onunla güler, her eksiğini giderir ve yaşamı için canı pahasına savaşır. Bir sürü fedakarlıklar yapar çocuğu için; vücut yapısı bozulur, uykusuz kalır, güçsüz kalır ve sosyal yaşamı azalır bunun gibi birçok olumsuzluk ama her şeye rağmen anne mutlu olur çünkü çocuğu mutludur. Onun mutluluğu rahatı için her şeye değer hiçbir önemi yoktur bu olumsuz gibi görünen şeylerin anne için.

 

Başka açıdan bakarsak da anneliği tatmış bazı kişilerin annelikle uzaktan yakından alakası yoktur. Daha bebeği nasıl tutacağını bilemez, karnını doyuramaz, uyutamaz ve ya bezini değiştiremez. Yani bu kişide 9 ay hamilelik geçirmiştir ama o bağı hissedememiş midir o zaman bunu bilemeyiz.

 

Aslında şöyle bir sonuca varabiliriz. Biz de annelik duygusu doğuştan vardır ama biz bunu hissetmeyi, kullanmayı tercih etmezsek yapılacak bir şey yoktur. Yani biz de vicdan duygusu da doğuştan verilmiştir ama hatırlayabilene, kullanabilene özgüdür.