Sohbet Etmenin İnsan Psikolojisine Faydaları Nelerdir

  1. Kişinin Psikolojik Durumu

             Hayatın bize getirdikleri bazen bizi memnun etmeyebilir. Nelerle karşılaşacağımız hakkında hiçbirimizin bir fikri yok. Kişide nasıl ki her şey yolunda giderken kendini daha mutlu ve huzurlu hissediyor, bir şeyler ters gittiğinde de huzursuz ve psikolojik olarak bir çökme yaşayabilir. Ama önemli olan her zorluklara, sıkıntılara karşı kararlı ve güçlü olmak gerekiyor.

 

İnsan bazen çok kalabalıkta bile kendini yalnız hissedebilir. Biriyle sohbet etmek, derdini açmak onu rahatlatabilir ve belki de karşılaştığı soruna başka bir çözüm bile bulabilir. Sohbet etmek hem ruhu hem de zihni rahatlatır. Konuşalım, çünkü insanların en büyük ihtiyacı bu belki de.

 

  1. Sohbetin İnsan Psikolojisine Faydaları

 

             Herkesin bir sırdaşı, bir dert ortağı vardır. Şöyle bir düşünecek olursak sohbet etmenin insan psikolojisine faydaları nelerdir? Gecenin bir yarısı arayıp sıkıntısını, derdini anlatabileceği birileri olmalıdır. Olanlar çok şanslılar bence çünkü o anki ruh halini değiştirebilecek tek şey biriyle sıkıntını paylaşmak. Sohbet etmek, konuşmak hem size hem de karşınızdakine iyi gelebilir.

 

Tabi sağlıklı ve kişilerin birbirlerini anlayarak kurdukları sohbettir. Yeri geldiğinde dinleyerek yeri geldiğinde konuşarak hem karşınızdakini hem de kendiniz rahatlatabilirsiniz. İnsanın dünyadaki en önemli varlığıdır belki de her şeyini paylaşabileceği bir dostu olması. Samimi ve çıkarsız arkadaşlıklar kurması, her dakika ulaşabileceği bir yakını olması. Çünkü her şey herkesle konuşulmaz, bunu hepimiz tecrübe etmişizdir. Hayat bize neler getirirse getirsin, birbirimize destek olduğumuz zaman aşılamayacak engel yoktur.

 

Daha dinç, daha umutlu ve en önemlisi daha mutlu bir yarından umudu kesmemek gerekir. Sevdiklerimizle konuşarak, sohbet ederek, her şeylerine ortak olmak olumsuzlukları en aza indirir. Hayatta başka nasıl şekilde ayakta durmamız mümkün olabilir ki? Konuşmadan, içimize kapanarak, kendimizi dış dünyadan soyutlayarak hiçbir yere varamayız.

 

Konuşalım, derdimize ortak olabilecek insanları alalım hayatımıza. Bizde aynı şekilde onlara koşalım. Zihnimizde oluşturduğumuz olumsuzlukların, gün gelir gülünecek şeyler olduğunu anlayabiliriz. Buda ancak karşıdakini anlayarak ve ona anlatarak mümkündür.