Edinburg Şehir Rehberi

Edinburg Hakkında

Ekosenin ülkesi olan İskoçya’nın başkenti Edinburg etkileyici doğasıyla oldukça ilgimi çeken bir şehir oldu.

Kuzeyin Atinası denilen bu kentte mis gibi bir hava var ve her an bir yerde kilt giyinmiş adamlara rastlama ihtimaliniz olabilir. Kayaların üzerine kurulmuş bir kent olan ve adını kral Edin’den alan Edinburg, ülkemizden iki saat geride kalıyor.

İngilizce konuşarak kolayca anlaşabileceğiniz insanların bulunduğu kentte Sterlin kullanılıyor. Ülkeye gidebilmek için vize gerekiyor ve iyi bir Edinburg rehberi ile şehri daha iyi gezmeniz mümkün olabilir.

Nerede Kalabilirsiniz?

Yaz aylarında çok kalabalık olan bu kente gitmek için erken rezervasyon imkanları ile daha ekonomik bir seyahat planı yapmanız gerekir.

Ben Claremont Crescent otelinde kaldım ve fiyatlar biraz yüksekti. Booking gibi sitelerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Cowgate bölgesi oldukça ideal bir konaklama merkezidir.

Nereleri Gezebilirsiniz?

Edinburg gezilecek yerler arasında ilk sıraya  Edinburg Kalesini alabilirsiniz. Kentin gotik mimarisini en iyi şekilde izledikten sonra bu popüler kaleyi gezmeni sizi asırlar öncesine götürecektir. Ücretsiz olarak gün içinde birçok servisi var.

Alışveriş için çok beğendiğim Royal Mile yolunu birkaç defa turladım ve buradaki kafe ve restoranlarda zaman geçirdim. Ayrıca Castle Rock tepesine çıkıp şehre kuşbakışı bakarak, kendinizi masallardaki mekanlarda hissedebilirsiniz.

İngiliz Kraliyet Ailesinin şatosunu da görmeseniz olmaz. Mary King bölgesinde ise, hayalet kız Annie hikayesini dinleyebilirsiniz. Şehir eski ve yeni olmak ikiye ayrılıyor ve aralarında çok büyük bir park bulunuyor.

Pahalı alışveriş mağazalarının bulunduğu  Oxford Street ise alışveriş tutkunlarının en önemli duraklarından biri. İskoçya Ulusal müzesi ve Multrees Walk bölgesinden de geçip gezinizi tamamlayabilirsiniz ama en iyi tavsiyem şehri bol bol yürüyerek keşfetmeniz olacak.

Yazmak ve gezmek güzeldir.