İskoçya Nasıl Bir Ülkedir?

İskoçya Nasıl Bir Ülkedir?

Birleşik krallık ülkesi İskoçya, yağmurlu iklimi, yemyeşil doğası, viskisi ve eteğiyle ünlü kültürel ve tarihi mirasları ile yaşayan bir ülkedir. Futbol, tenis ve golf gibi sporların popüler olduğu her yıl düzenlenen sanat festivalleriyle binlerce ziyaretçinin akın ettiği 77,933 kilometrekare yüzölçümü ile Birleşik Krallığın % 33’ünü kaplamaktadır. Monarşi ile yönetilen İskoçya 18 eylül 2014 tarihinde yapılan referandum sonucunda Birleşik Krallık ‘tan ayrılmama kararı çıkmıştır. İngiltere de olduğu gibi İskoçya’da da araçların direksiyonları sol taraftadır. İskoçya’nın en büyük ikinci şehri Edinburgh’tur.

 

 İskoçya’da Dil

İskoçya’da üç tane farklı dil kullanılmaktadır. Bu diller İngilizce, İskoç’ça ve İskoç Cermencesidir. Dillerden en çok İngilizce konuşulmakta olup bunun yanı sıra, halkın %30’luk bir kesimi iskoçça’da bilmektedir. Galce konuşan kesim ise dir. Ancak Galce konuşan kesim hemen hemen İngilizce ’de bilmektedir.

 

 İskoçya’nın Gezilecek Yerleri

Birçok filme konu olan İskoçya, yeşillikleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Eğer hayalinizde İskoçya’ya gitme planınız var ise ağustos ayında gitmenizi etmenizi öneririz. Ağustos döneminde yapılan Edinburgh Festivali ile güzel anlar geçirebilirsiniz. Birçok sanat aktiviteleri olan Edinburgh Festivali İskoçya’nın vazgeçilmezidir. İskoçya’ya gittiğiniz anda hemen Edinburgh sokaklarına adım atın. Dar ve Arnavut kaldırımları olan sokakları sizlere ortaçağ esintilerini yansıtacaktır.

Şehri tepeden görmek istiyorsanız, Edinburgh Kalesini ziyaret etmenizi öneririz. Biraz olsun kafanızı dağıtmak istiyorsanız, Royal Mile size güzel bir gece yaşatacaktır. Highlands, İskoçya’nın en güzel yerlerinden birisidir. Vadi içindeki şelalelere görmek istiyorsanız, rehberler eşliğinde mutlaka Highlands’ı ziyaret etmelisiniz. Fotoğrafçıların uğrak yeri Highlands, doğası ile insanları büyülemektedir. Yapılan araştırmalara göre İskoçya’dan dönen insanlar, İskoçya’dan memnun kalarak ayrılmıştır. İskoçya yerlileri Türkleri sevdikleri için İskoçya’da hiç yabancılık çekmezsiniz.