Venedik Şehir Rehberi

Venedik

Kuzey doğu İtalya’nın şehirlerinden biri olan Venedik su kanalları ile meşhur olan bir kenttir. Dünyada ilk kez görülen şehirlerin içinden geçen su kanalları şehre farklı bir bütünlük ve anlam katmaktadır.

Venedik bütün bir kara parçası değil, 118’e yakın küçük adanın birbirlerine su kanalları ve köprüler ile bağlanması ile oluşmuştur. Doğal bir oluşum olan Venedik’te ulaşım büyük çoğunlukla sandallar ile sağlanmaktadır. Bu durumda şehrin fantastik bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır.

Toprak bakımından küçük bir şehir olmasına rağmen Venedik doğal güzellikleri, tarihi ve sanat eserleri ile ün yapmış bir şehirdir. Sırf bu yüzden her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmektedir.

Venedik Hakkında Kısa Bilgi

Bütünü ile doğal bir yerleşim yeri olan Venedik dünya eserleri listesine alınmış olup, korunmaktadır. Tarihte önemli bir yere sahip olan Venedik M.Ö 10 bin yıllarına kadar dayanan bir tarihe sahip olmaktadır. Yine geçmişte birçok ismi almış olan şehir sular şehri, köprüler şehri ve kanallar şehri Venedik olarak isimleri bulunmaktadır.

Sanat alanında gelişmelerin devrim niteliğinde olduğu Rönesans zamanlarında birçok sanata yaptığı katkılar nedeni ile günümüzde sanat alanında en fazla eserlerin verildiği ve bulunduğu kenttir.

Rönesans dönemine adeta başkentlik eden Venedik dünyanın en romantik kentlerinden biri olarak görülmektedir.

Venedik’te Seyahati İçin Birkaç İpucu

Dünyanın en sıra dışı şehirlerinden biri olan Venedik’te yapmaya karar verdiğiniz seyahat için birkaç ipucu ile hareket etmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Zira Venedik’te gidip de görmeden dönmemeniz gereken yerler bulunmaktadır.

Bilinen isimlerinden biri olan sular şehir Venedik ziyaretinde görmeniz gereken mutlaka önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan bazıları;

  • Büyük su kanalı,
  • San Marco Meydanı,
  • Burano Adası,
  • Ahlar köprüsü,
  • Accedemia galerisi,
  • Santa Maira Dalule Bazilikası,
  • Altın Adası,
  • San Zaccaria,

Venedik’te mutlaka görmeniz gereken yerler arasında sadece birkaçıdır. Çok daha fazlası Venedik’te bulunmakta olup, gitmeden önce mutlaka bir liste yapmanız faydanıza olacaktır.