Medine Şehir Rehberi

Medine

Müslümanlar için çok özel konumda bulunan şehirlerden biri olan Medine kutsal topraklar konumunda bulunan şehirlerden biridir. İslam peygamberi Hz. Muhammet’in hayatının üçte birini geçirdiği bir şehir olan Medine ayrıca peygamberin ve birçok peygamber dostlarının kabirlerinin bulunduğu şehirlerden biridir.

Mekke’ye hac vazifesini  yerine getirmek için gelen müslümanların birçoğu peygamber ve dostlarının yaşadığı yer olan Medine’ye de gelerek buarda bulunan kutsal mekanları ziyaret etmektedir.

Mekke’den sonra ençok ziyaret edilen şehir olan Medine peygamber hatıraları ile dolu olan bir şehir olarak senenin her döneminde binlerce ziyaretçi almaktadır.

Medine’de Ziyaret Edilmesi Gereken Mekanlar

Medine’de ziyaret edilmesi gerekn ilk  yer kuşkusuz müslümanlar için çok önemli bir isim olan Hz. Muhammet’in kabrinin bulunduğu   Yeşil Kubbe olarak adlandırılan mescittir.

Daha önce peygamber eşlerinden olan Hz. Ayşe’nin odası olan bu yer hem paygambere hem de Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in kabirlerinin bulunduğu yapıdır.

Mescidi Nebevi ya da Yeşil Kubbe’den sonra Medine ‘de ziyaret edilmesi gereken mekanlardan bazıları;

  • Kuba Mescidi,
  • Mescid’i Kıbleteyn,
  • Baki Mezarlığı,
  • Uhud Şehitliği,
  • Bedir Şehitliği,
  • Ravza’yı Mutahhara,

Şeklinde sıralayabiliriz. Mescidi Nebevi Hz. Peygamberin Medine hizcretinden sonra ilk inşa ettiği mescid olma ünvanına sahiptir.

Medine’ye Nasıl Gidilir?

Medine yani Suudi Arabistan ziyareti için vize bulundurmanız gerkmektedir. Pasaport ile birlikte ülke konsalosluğundan elde ettiğiniz vize ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Peki Medine’ye nasıl gidilir? Sorusunu  cevabı ise ülkeye ister kara yolundan isterse uçak ile gidebilmenizdir.  Ençok tercih edilen ulaşım aracı ise uçak olup, birkaç saat içinde ülkeye hatta medineye ulaşabilirsiniz.

Medine’de konaklama konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğiniz yadsınamaz bir gerçektir. Mekke gibi Medine’de de konaklama adına birçok otel bulunmakta olup, bu oteller her bütçeye uygun otel bulunmaktadır.