Mekke Şehir Rehberi

Mekke

Müslümanlar  için kutsal topraklardan ilki olan Mekke İslamiyet için çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Gerek geçmişte yaşayan peygamberler gerekse islamın şartlarından biri olan hac vazifesinin merkezi olan Mekke her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kabul etmektedir.

Suudi Arabistan’da bulunan Mekke ilk insan inşası olarak kabul edilen Kabe’nin bulunduğu şehirdir. Müslümanlar için bayram olarak kutlanan kurban bayramı öncesi ve sonrası belirli zaman aralıklarında yapılan hac vazifesine ev sahipliğ eden Mekke, her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Kutsal bir yer olması nedeni ile ülke tarafından Mekke ziyaretçilerinin konaklaması için birçok yapı yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Mekke’de Konaklama

Fotoğraf (Özkan Bilgin – Anadolu Ajansı)

Mekke özellikle dini öneme sahip olması nedeni ile her müslümanın hayatında bir kez ziyaret etmesi gerekliliği üzerinde kurulmuş ve yönetilen bir şehirdir.

Her ne kadar Mekke’de hac görevini yerine getirmek için belirli bir maddi imkana sahip olunması gerekliliği bulunsa da şehir sadece ziyaret  amacı ile de yaklaşık 2 milyar olan müslüman insanının ziyareti için öncelik konumunda bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında Mekke’de konaklama dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız bir çeşitliliğine sahiptir.  Her bütçeye uygun otelelleri ve konaklama merkezleri ile Mekke bu konuda diğer bölgelere öncülük eden bir konuma sahiptir.

Özellikle Kabe’nin etrafında bulunan devasa yüksekliklerdeki otelleri ile lüks bir konaklama imkanı tanıyan Mekke’de zaman geçirmek oldukça kolay olmaktadır.

Kutsal Mekanları İle Mekke

Mekke’de bulunan kutsal mekanlar şehrin kimliği görevini üstelenmektedir.  Sadece ülke bakımından önemli olmayan Mekke dünyada ki tüm müslüman kişilerce önemli bir yere sahip olması nedeni ile her ülkeden koruyucuları bulunduğunu söylememiz hatalı olmayacaktır.

Çöl iklimine sahip olan şehir doğal güzellikleri yerine kutsal mekanları ile Mekke  dünyanın merkezi konumunda bulunan şehirlerinden biridir.