Alaçatı Tatil ve Gezi Rehberi

Alaçatı Neresidir?

İzmir’e yakın Çeşme taraflarında bulunan son beş yılda popülarite kazanan, küçük bir Rum kasabası veya Bir Yunan adasını andıran bir yapıya sahiptir. Mavi beyaz evlerle taş evlerle bezenen bir yapıya sahiptir. Denize çok yakın olmaması nedeniyle Bodrum gibi ilçelerden daha sonra popüler olmuştur. Çok sayıda plaja sahip olmadığı için ‘beach club’ kültürüne sahip bir beldedir. Alaçatı tatil ve gezi rehberi incelendiğinde en bilinen yer olarak karşınıza Ayayorgi Koyu çıkar. Bünyesinde 4 plajı barındıran bu koyda her yaşam çeşidine uygun seçenekler bulmak mümkündür. Genel olarak Alaçatı gündüz şehir içinde değil çevre illerde ikamet edilen bir tatil beldesidir.

 

Alaçatı’da Nerelerde Yüzülür?

Alaçatı’da koy isimleri genellikle gidilen plajların adlarıyla anılmaktadır. Alaçatı seyahat rehberi baz alındığında koy adından koy adından çok plaj adı gözünüze çarpar. Bu yüzden plaj adlarıyla daha çok muhatap olursunuz. Örneğin Kum Beach sosyetik müşteri yelpazesiyle sizlere kucak açabilir. En güzel olduğu dönemler ise bahar aylarıdır. Hem maddi anlamda ucuz, hem de çok daha sakindir. Fun Beach plajı ise daha çok arkadaş edinmeye, parti ortamını yaşamaya uygun bir plajdır.

Alaçatı’da Eğlence

Alaçatı gece hayatı sabah 7’yi bulan saatlere dayanmaktadır. Genelde yemekten kalkınca bir şeyler içmeye, gidilir. Canlı müzik pek fazla olmasa da dj’ler size eğlence sunar. Elektronik müzikten hoşnut değilseniz şayet Alaçatı’nın içinde bulunan mekânlar sizlere tam olarak uygundur. Ancak fiyat olarak bakılınca bir miktar pahalıdır.

Alaçatı’da Gezinti

İçerisinde avlular ve Rumeli evleri dışında çok fazla tarihi mekân barındırmaz. Alaçatı’da gezilecek ve görülecek yerler denilince akla Alaçatı yakınlarında bulunan mekânlar gelmektedir. Örneğin Urla’da bulunan şarap fabrikası ve botanik bahçe vardır. Tarihi kalıntı çok fazla yok dense de aslında buralarda bulunan Rum evleri özellikle taş binaları ve restore edilmemiş tarihi eser değeri taşıyor.

 

Rüzgâr ve Denizinin Ortak Paydası ‘Rüzgâr Sörfü’

Dünya sıralamasına bakıldığında Alaçatı rüzgâr sörfü konusunda ilk beşte yer alan bir beldedir. Eğer ağustos aylarında buraya gelecek olursanız dünya şampiyonlarına denk gelmiş olursunuz.