Kaş Gezi Rehberi

Tatilin Gözde Mekânı ‘Kaş’

 

Antalya şehrinin batı cephesinde yer alan turizm açısından oldukça gelişmiş bir ilçe olan Kaş, Türkiye’nin önemli tatil kasabalarından biridir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kaş’ta yazları kurak ve sıcak, kışları ılıman ve yağışlı geçer. Antalya şehrinin tamamı düşünüldüğünde gündüzleri en az sıcaklık gösteren bölgedir. Kış ayları sıcaklık sıfırın altına düşmez. Fethiye ile aralarında bir çay vardır. Yani komşudurlar. Kaş seyahat rehberi adlı yazımızı okursanız yol üzerinde uğrayabileceğiniz durakları da belirlemiş olursunuz.

Kaş insanları geçimini ne ile sağlar?

 

Yaz aylarında yoğun bir yerli ya da yabancı turist akımına uğrayan Kaş, bu dönemde gelen misafirlerini ağırlamak üzere otelcilik üzerinden para kazanırlar. Bu ilçede yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu toprak parçasına sahip olduğundan yaylalardada ve ovalarda yaş meyve sebze üretimi ayrıca çiçek yetiştiriciliği yapmaktadır. Denize sahip olma ayrıcalığı ile balıkçılık sektörü de gelişmiş ve gelir sağlamaktadır. Yüksek rakımlı bölgelerde elma yetiştirmekte gelir kaynağı sağlar.

Kaş’ta Yüzülebilecek Plajlar

Büyük Çakıl Plajı: 50 metre uzunluğa sahip olan bu plaj, Kaş kasabasına 1.75 km uzaklıktadır. Suyu soğuk olmakla beraber sağ ve sol yanlarında kayalıklar mevcuttur. Küçük Çakıl Plajı: Muhteşem bir denize sahip ve Kaş ilçesine girildiğinde sahil yolu boyunca karşılaşılan ilk plajdır. Limana oldukça yakındır. Çakıl taşları adeta bir doğal süs olarak Tanrı’nın bir armağanıdır.

Akçagerme Plajı: Kaş merkezine 4000 metre uzaklıkta olan bu plaj, temiz suyu ve düzenli çevre yapısı ile mavi bayrak almaya hak kazanmış nadir plajlardandır.200 metre plaj alanına sahiptir. Diğer plajların yanı sıra kumdan oluşan bir yapısı vardır. Limanağzı Plajı: Akçagerme plajı gibi mavi bayrak alan plajlardandır. Küçük tekneleri misafir olarak sık sık kabul eder. Kaş gezi rehberi incelendiğinde bu plajların önemi daha da çok anlaşılabilir. Her plajın kendine has bir turist çekme özelliği olduğu gibi Kaş için bu özellik dalgıç turizmidir. Kaş gezilecek ve görülecek yerler sıralamasında baş sıralarda yer alan bir kasabadır.

Kaş Gezi Rehberimize burada ara veriyoruz devamı gelecektir.