Türkiyede Ölmeden Önce Görülmesi Geren 10 Muhteşem Göl

 

1- ABANT GÖLÜ

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunup Abant ve Keremali dağları üzerinde yer alan bakınca derinliğini bile görebileceğiniz duruluğa sahiptir. Gölün çevresinde bulunan alana Tabiat Parkı denmiştir. Karaca, tavşan vb. hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde gidebileceğiniz otel, pansiyon ve restoran bulunmaktadır.

 

 2- MOGAN GÖLÜ

Aynı zamanda Gölbaşı Gölü de denmektedir. Bunun sebebir Ankara ilinde bulunan Gölbaşı ilçesinde bulunmasıdır. Eymir Gölü ile bağlantılı olan bir göldür. Çevresi düzenlenmiş ve harika bir doğa parkı olmuştur. Çocuklar için oyun alanları, tenis kortları ve futbol sahası bulunun eşsiz bir sosyal aktivite doluluğu olan bir göldür.

 

 3- AYNALI GÖL

Mersin ilinde bulunan bir göldür. İsmini bulunduğu mağaradan almaktadır. Yarısı tatlı yarısı tuzlu bir suya sahip olan ayna gibir bir göldür..

 

 4- TUZ GÖLÜ

İç Anadolu Bölgesinde bulunan bu göl Türkiye için önemli bir göldür. Ülkemizin tuz ihtiyacının %40 ı bu gölden sağlanmaktadır.

 

 5- SAPANCA GÖLÜ

Marmara Bölgesinde bulunan takdire şayan güzellikte bulunan bu göl akarsu ve derelerden beslenmektedir. Sene boyu çeşitli türlerden olan kuşlara ev sahipliği yapmaktadır.

 

 6- EYMİR GÖLÜ

 

Ankara il sınırı içerisinde bulunan bir göldür. Bulunduğu arazi Orta Doğu Teknik Üniversitesine aittir. Bol balıklı ve çevresi tarımsal olan bir göldür. Aynı zamanda bulunduğu üniversitenin kürek takımı sporuna ev sahipliği yapmaktadır.

 

 7- UZUN GÖL

Trabzon ilinde bulunan turistik bir göldür. Doğanın bol yeşilliği mükemmel bir manzara oluşturur. Eskiden dere olan Haldizen’in önünün kapanmasıyla oluşan bir göldür.

 

 8- IŞIKLI GÖL

Denizli’de bulunan bir tatlı su gölüdür. Kuşlar için önemli bir yaşam ve göç alanıdır. Balıkçılık sporunun değerlendirildiği alanlardan bir yerdir.

 

 9- BAFA GÖLÜ

Ege Bölgesinde bulunan en büyük göldür. Gölün çevresi zeytin ağaçlarıyla doludur. Ege kıyılarında bulunan kayalar bu gölün güzel görüntüsünü süslemektedir.

 

 10- GALA GÖLÜ

Edirne ilinde bulunan bu göl Gala Gölü Milli Parkını kapsamaktadır. Nadir görülen bir orman manzarasına sahip bir göldür.

Türkiyede Ölmeden Önce Görülmesi Geren 10 Muhteşem Göl yazımıza burada son veriyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın..