Türkiyenin Coğrafi Konumu Hakkında

Türkiye uzun yıllardır birçok medeniyete, topluluğa ve büyük bir imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Gerek iklimi gerekse verimli toprak zenginliğini bünyesinde barındıran Türkiye jeopolitik, jeostratejik konumları ve en önemlisi coğrafi konumu ile ön planda olmuştur.

 Coğrafi Konum ve Türkiye

 

Coğrafi onum; bir yerin veya bir noktanın dünya üzerindeki konumunu belirtir. Matematik ve özel konum olmak üzere iki şekilde ele alınır. Matematik konum; enlem (paralel) ve boylam(meridyen) dereceleri ile ifade edilirken, Özel konum; denizler, dağlar, komşu ülkeler gibi unsurlarla ifade edilir.

 

 

Türkiye’nin toplam iz düşüm alanı 779452 km2 olup, gerçek alanı 818578 km2 ‘dir. Türkiye; en doğusunda Iğdır-Aralık köyü, en batısında Çanakkale-Gökçeada, en kuzeyinde Sinop-İnce Burun, en güneyinde ise Hatay- Yayladağı arasında ki bölge olarak tanımlanır. Doğusu ile batısı arasında 1565 km, kuzeyi ile güneyi arasında ise 680 km mesafe bulunmaktadır.

 

 Türkiye ve Matematik Konumu

 

Türkiye; Kuzey yarım kürede 36o-42o Kuzey Enlemleri, 26o-45o Doğu boylamları arasında yer almaktadır. Bu konuma sahiplik etmesinden dolayı Türkiye ılıman kuşakta yer alır ve aynı zamanda 4 mevsim yaşanır.

 

Türkiye’nin matematik konumu; 76 dakikalık yerel saat farkının var olması, kışın 2, yazın 3 numaralı uluslararası saat dilimini kullanması, güneş ışınlarının hiçbir zaman dik açıyla düşmemesi gibi etkilere sebep olmaktadır. Yine konumu sebebi ile bulunduğu coğrafyanın kuzeyinden esen rüzgârlar soğuk, batısından esen rüzgârlar sıcaktır.

 

 Türkiye ve Özel Konum

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum sebebi ile sınır komşuları oldukça kalabalıktır. Doğuda Gürcistan, Ermenistan, İran; Güneyde Irak, Suriye; Batıda da Yunanistan ve Bulgaristan yer almaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olduğu gibi kendine ait önemli 2 boğazı bulunmaktadır. Bununla birlikte zengin topraklara ve bazı önemli yeraltı kaynaklarına konumu nedeni ile sahiptir.

 

Türkiye sahip olduğu konum ile Asya ve Avrupa ülkesi olup, kendi iç denizine sahip olan tek yerdir. Bununla beraber Türkiye’nin coğrafi konumu kendine özel bir yer oluşturmaktadır.