Türkiye’nin Sahip Olduğu 10 Muhteşem Kale

 

Gaziantep Kalesi

Gaziantep kalesi kentin yüksek bir tepesine ve tahminlere göre yaklaşık altı bin yıl önce inşası yapılmıştır. Kale ilk yapım esnasında gözetleme için yapıldığı için yüksek bir tepeye konumlandırılmıştır. Kaleyi görmek için şehrin herhangi bir noktasında olmanız yeterlidir.

 

 Babakale

Osmanlı Devleti’nin son kalesi olarak bilinen Babakale günümüzde henüz restore edilemeyen harap halde bulunan değerli bir kalemizdir.

 

 Muğla Marmaris Kalesi

Milattan önce dördüncü yüzyılda inşası başlanan bu kale ticaret amaçlı uzun zaman kullanılmıştır. Ancak bugün ülkemiz bu kale için ticari amaçlar gütmektedir.

 

 Alanya Kalesi

Alanya’nın simgesi haline gelmiş olan Alanya Kalesi denize sıfır inşa edilen Antalya’da bulunan bir kaledir. Denizden gelebilecek olan her türlü saldırıya karşı denize sıfır inşa edilen bu kale yaklaşık altı buçuk kilometrelik surlara sahiptir.

 

 Ankara Kalesi

Bizans ve Roma’nın çok önem verdiği gözetleme amacıyla kullanılan Ankara kalesi 1071 yılında Selçuklular tarafından edilmiştir. Tarih boyunca birçok savaşa ev sahipliği yapmış olan Ankara kalesi 1101 yılında Haçlılar tarafında fethedilse de 1327 yılında Selçuklular tarafından tekrar ele geçirilmiştir.

 

 Selçuk Kalesi

Etrafında çok sayıda cami, hamam ve anıtlar bulunduran Selçuk Kalesi ülkemizin en çok turist ağırlayan kalesi durumundadır.

 

 Kız Kalesi

Roma Selçuklu ve Bizans gibi birçok uygarlığın elinden geçmiş olan Kız Kalesi, Mersin’in Erdemli ilçesine milattan önce tahmini dördünü yüzyılda denizin ortasına inşa edilmiştir.

 

 Şahmeran – Yılan Kale

Asıl adı Şahmeran Kalesi olan bu kale Adana’nın Ceyhan ilçesine yaklaşık 15 km. uzaklıktadır Ancak bu kale halk arasında Yılan Kalesi olarak bilinmektedir. 12. yy Haçlıların eline geçen Yılankalesi ünlü Şahmeran efsanesinin başkentidir.

 

 Karahisar Kalesi

Afyon’da 226 metre yükseklikte bir tepe üzerine kale dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun sebebi ise kurulduğu tepenin volkanik özellikli bir tepe olmasıdır.

 

 Urfa Kalesi

Şanlıurfa’da bulunan bu kalemize Hz. İbrahim’in atıldığı rivayeti sayesinde Şanlıurfa’ya turistik anlamda çok katkı sağlamaktadır. Dünyaca ünlü Balıklı Göl Urfa Kalesinin etrafında bulunmaktadır.

Türkiyenin Sahip Olduğu 10 Muhteşem Kale yazımızı beğendiyseniz lütfen bizlere yorumlarınız ile öneri istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.